Informační povinnost poplatníka

V zákoně o evidenci tržeb 112/2016 Sb. v § 25 se uvádí, že každý podnikatel bude muset vyvěsit na svoji provozovnu informaci o tom, že podléhá evidenci tržeb.

Poplatník je povinen mít na místě, kde se běžně uskutečňují evidované tržby, umístěno informační oznámení, které je dostatečně viditelné a čitelné, pokud to nevylučuje povaha věci. Informační oznámení je poplatník povinen umístit na internetové stránky, na kterých jsou nabízeny zboží nebo služby.

Obsahem informačního oznámení je

„Podle zákona o evidenci tržeb je prodávající povinen vystavit kupujícímu účtenku. Zároveň je povinen zaevidovat přijatou tržbu u správce daně online; v případě technického výpadku pak nejpozději do 48 hodin.“

nebo

„Podle zákona o evidenci tržeb je prodávající povinen vystavit kupujícímu účtenku. Příjemce tržby eviduje tržby ve zjednodušeném režimu, tzn. je povinen zaevidovat přijatou tržbu u správce daně nejpozději do 5 dnů.“

Jestliže podnikatel (§ 29) toto řádně oznámení nevyvěsí, dopustí se správního deliktu a může dostat až 50 000 Kč pokutu.

Proto toto oznámení řádně vyvěste a pořádně připevněte, protože jakmile jej někdo odcizí, nebo odfoukne vítr, případná kontrola Vám to spočítá.

Mohlo by se vám líbit...

4 komentářů

 1. Pavel Vyskočil napsal:

  Měl by také mít každý řidič na svém vozidle jasně a viditelně ze všech stran oznámení ,že vlastní řidičský průkaz. A pokud né,tak
  samozřejmě pokuta 50 000Kč. Měli by to co nejrychleji schválit poslanci. Blbejm zákonům ZDAR

  • eet kopr software napsal:

   Dobrý den.
   Netuším smysl ukazovat „nějaký“ text. Možná když budu něco prodávat, mohli bychom napsat ceduli s popisem, že jsem podnikatel, že nekradu ale prodávám, že miluji svého bližního politika, že pravidelně sleduji nesmyslné změny v účetnictví, že nemluvím sprostě, že….

 2. U nás v kocourkově…musí být další oznámení o něčem co jasně vyšlo v zákoně?!restaurace už jsou těma zákazy a nařízením zahlcena, lidé si toho stejně nevšímají. Když je jednou dané, že všechny restaurace atd. musí vést EET, tak proč musí být vyvěšen nějaký papír. To je jako s těmi alergiky .Musely se přepsat jídelní knihy, vyvěsit upozornění , no a on to nikdo nečte a ti , kterých se to týká se stejně zeptají osobně. Začněte už řešit něco pořádného. K velkým finančním unikům dochází hlavně u těch majetných a těch kteří mají k finančním zdrojům hodně blízko, viz poslední kauza,,dotační podvody“. reakce na další blbý zákon §29

  • eet kopr software napsal:

   Dobrý den,
   máte pravdy, když budete mít nějakou kontrolu, tak na něčem Vás musí nachytat.
   Všem říkám, jakmile k Vám přijde kontrola, volejte policii a řekněte že u Vás je falešná kontrola.
   V každém případě si kontrolu vždy řádně nafoťte (v tom Vám nesmí bránit), dále si celý průběh kontroly okatě nahrávejte na video nebo na záznamník. Myslím, že tato kontrola k Vám již nepřijde.
   Pavel Židek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *