Nesmyslné údaje na účtence

Několik nesmyslů při evidenci tržeb

 • Jestliže evidujete EET ve zjednodušeném režimu, nebo při výpadku spojení, bude na účtence vytištěn tzv. PKP – podpisový kód poplatníka. Tento kód má délku 344 znaků, což znamená na 80 mm papíru se 40 znaky na řádek to bude 9 řádků.
 • Jestliže je podnikatel neplátce DPH, musí na účtence uvádět tzv. DIČ, což v tomto případě je jeho rodné číslo.
 • Jestliže podnikatel přijme tzv. spropitné … nejčastěji v restauracích, kadeřnictví apod., musí toto spropitné také na účtence přiznat a evidovat.
  Jestliže ale servírka (která je ale zaměstnanec daného podnikatele) si spropitné ponechá pro sebe, toto spropitné se neeviduje.
  Jestliže ale servírka toto spropitné dá do společného pytlíku a večer se všichni rozdělí, tak opět toto spropitné musí na účtence přiznat a evidovat.
  Netuším jakou sazbou DPH se toto spropitné účtuje … jestliže jde o službu (milý úsměv na zákazníka), možná 15%, jestliže si koupím nějaké zboží, tak zde bych tipoval 21%, jestliže si na poště koupím známky a zde nechám bakšiš, tak v tomto případě bych zvolil sazbu DPH 0%.
 • jestliže např. vystavíte doklad, na kterém je vyznačena úhrada peněžním ústavem a kupující provede částečnou úhradu nejdříve bankou a pak osobně z ruky do ruky, vznikne zde mírný chaos v DPH, protože nejdříve se musí uhradit DPH a pak základ daně. Takže doplatek do pokladny bude s DPH ale nebude vůbec vyčíslen.

Výsledek … zmatek nad zmatek.

Mohlo by se vám líbit...

4 komentářů

 1. VéBé napsal:

  Proč je na účtence vytištěné mé rodné číslo? Je to údaj, který si každý chrání jak oko v hlavě. Bylo podvodů se zneužitím rodného čísla málo? Který hlupák to vymyslel, proboha? Kamarádi zlodějů a podvodníků? Jde o to, aby podvodníci a zloději měli zas o něco snadnější práci?

  • eet kopr software napsal:

   Dobrý den,
   proč je na účtence nebo na daňovém dokladu rodné číslo?
   Protože někdo rozhodl, že každý podnikatel má DIČ a podnikatel OSVČ má DIČ vytvořené z rodného čísla.
   To není tak hrozné, ale špatné je to, že tento DIČ slouží hlavně ke komunikaci podnikatele s Finančním úřadem. Jak se psal ale zákon, na tuto skutečnost se nějak zapomnělo a to že vytrubuji do světa své rodné číslo nikoho nezajímá.
   To že posílám na FS své rodné číslo mi nevadí, ale domnívám se, že své rodné číslo na účtenku, resp. daňový doklad u OSVČ nepatří.
   Díky za dotaz,
   asi jsem moc nepomohl
   Pavel Židek

 2. Marie Matyášková napsal:

  Dobrý den,
  chtěla jsem vidět , jak vypadá účtenka EET a byla jsem velmi překvapená, že na ní není jednotlivé zboží, ale jen celková cena. Proč. V každém
  obchodě je na účtence(paragonu) zboží, které jsem zakoupila vyjmenováno dále ks a celková cena. Jak se mám dopátrat, kolik co stojí a zda
  mě obsluha neošidila?

  • eet kopr software napsal:

   Dobrý den,
   co je účtenka se ptám na každém odborném školení o EET. Dle zákona a výkladu je účtenka to, co se zasílá elektronicky na Finanční správu.
   Samozřejmě EETwin na tištěnou účtenku (a zároveň daňový doklad/paragon) tiskne i údaje o prodávaném zboží, protože se zde kumuluje několik zákonů dohromady.
   Zkuste EETwin a uvidíte, ze náš program tiskne veškeré náležitosti dle zákona a jejich výkladů.
   Děkuji za dotaz
   Pavel Židek

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *